Kwiecień 2011

"Nauka obywatelska", czyli Indiana Jones zza biurka

26-04-2011 10:08 przez Maciej Młynarczyk

files/polskamyslaca/obrazki/FEMongolia.jpg

Ponad 7 tysięcy ochotników z całego świata bierze udział w wyprawie "Field Expedition Mongolia", której celem jest odnalezienie grobu słynnego
Czyngis-chana. Tylko kilku spośród nich przemierza mongolskie stepy konno i terenowymi samochodami. Wszyscy pozostali uczestniczą w wyprawie... siedząc przy swoich biurkach i nie ruszając się od komputerów. Ale to od ich spostrzegawczości zależy powodzenie całego przedsięwzięcia.

files/polskamyslaca/obrazki/albert-lin-grid-genghis-600.jpgDr Albert Lin z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego kieruje projektem "Dolina Chanów", którego efektem ma być odnalezienie grobów Czyngis-chana i jego następców, a także cennych z naukowego punktu widzenia średniowiecznych artefaktów, które powinny towarzyszyć pochówkom tych władców. Dysponuje ekipą naukowców i profesjonalnym sprzętem - od samochodów terenowych i śmigłowców po zaawansowane urządzenia nawigacyjne i "oktokoptery" - miniaturowe helikoptery z umieszczonymi pod spodem kamerami.

Równie ważne, jak zespół specjalistów i nowoczesny 
sprzęt, jest dla niego wsparcie kilku tysięcy amatorów, którzy za pośrednictwem serwisu internetowego przyłączyli się do projektu. Ich zadaniem jest analiza ponad 85 tysięcy zdjęć satelitarnych w wysokiej rozdzielczości z obszaru Mongolii i wyszukiwanie nietypowych obiektów, które (po sprawdzeniu przez ekipę naukowców w terenie) mogą się okazać średniowiecznymi kurhanami czy innymi zabytkowymi założeniami). Nie dotyczą ich koszty ani trudy podróży, mogą wykonywać zadanie w dogodnym dla siebie czasie, nawet w pidżamie i kapciach, z filiżanką kawy i gorącym tostem, na co w mongolskich stepach trudno liczyć.

Praca ochotników pozwala naukowcom uniknąć fałszywych tropów (takim był np. wzięty pierwotnie za
starożytne ruiny obiekt, który po dokładym przeanalizowaniu zdjęcia przez internautę okazał się... stadem owiec), a także uzyskać informacje o wielu ciekawych miejscach (to internauci wytypowali miejsca, w których odnaleziono m. in. groby sprzed 3 tysięcy lat, ruiny starożytnego miasta i bezcenne monolity kultowe). W serwisie Field Expedition Mongolia uczestnicy projektu mogą na bieżąco śledzić, jak terenowa ekipa konno, samochodami i śmigłowcami podąża do miejsc, które wytypowali do sprawdzenia na podstawie zdjęć satelitarnych. Dzięki temu czują się pełnoprawnymi uczestnikami wyprawy, a także współsprawcami przełomowych odkryć.

Ten nowy kierunek w badaniach naukowych, polegający na angażowaniu amatorów głównie za pośrednictwem Internetu, został nazwany "citizen science" ('nauka obywatelska'). Pozwala wielu osobom łączyć frajdę porónywalną z graniem w sieciowe gry komputerowe z poczuciem uczestnictwa w ważnym międzynarodowym projekcie, którego rezultatem są istotne odkrycia. Udział internauty-amatora w takim projekcie stanowi całkiem niebanalny wkład w rozwój nauki, a dla niego samego jest często pretekstem do rozwoju własnej wiedzy i zainteresowań.

Najwięcej projektów z dziedziny "nauki obywatelskiej" poświęconych jest naukom przyrodniczym (obserwacja siedlisk ptaków czy zjawisk atmosferycznych), a także przestrzeni publicznej (np. monitorowanie stanu parków).

Oto niektóre spośród nich:

Warto zwrócić uwagę również na polski projekt "Blisko bocianów", polegający na obserwacji gniazda naszych swojskich boćków.

Filmy z konkursu "Poland is cool" - już w sieci!

21-04-2011 19:53 przez Maciej Młynarczyk

http://www.polskamyslaca.zhp.pl/files/polskamyslaca/obrazki/logo21.png
Filmy stworzone przez uczestników konkursu "Polska Myśląca" można już oglądać tutaj.


Filmy można również oglądać, komentować i oceniać w profilu "Polski Myślącej" na Facebooku.

Propozycje na Dzień Flagi

04-04-2011 19:35 przez Maciej Młynarczyk

files/polskamyslaca/obrazki/dzienflagi.pngDruhno Drużynowa, Druhu Drużynowy!

Od siedmiu lat 2 maja jest obchodzony w naszym kraju jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jego ustanowieniu towarzyszyły liczne kontrowersje, a zarzuty, że może to być najsłabiej przeżywane polskie święto, są podnoszone do dziś. Od tego jednak jesteśmy harcerskimi wychowawcami, by w tym samym, co dla innych jest kolejnym powodem do utyskiwań, dostrzegać kolejne niezwykłe wyzwanie dla nas i dla naszych młodych przyjaciół. Jeśli szukasz pomysłów na to, jak w ciekawy sposób przeżyć to święto, jak pomóc członkom Twojej drużyny i mieszkańcom Twojej miejscowości odczuwać radość i dumę z bycia Polakiem, a także budować ich przywiązanie do naszych najważniejszych symboli – ten materiał jest dla Ciebie! Znajdziesz tu wiele pomysłów do wykorzystania w czasie tegorocznego Dnia Flagi.

Pobierz materiał stąd.